My Village Essay - My Village Essay in Odia [Class 8th to 10th]

Read here My Village Essay in Odia language, Odia Essay on My village for students of Classes 1 to 10th, India is the land of the village. My Village
My Village Essay in Odia

My Village Essay In Odia: Read here My Village essay in Odia, this Odia essay will be helpful for primary, secondary, higher secondary school students. And also helpful for those who are preparing for competitive exams and who want to develop their writing skills. You can download the My Village essay PDF in Odia languages below.

My Village Essay in Odia

ଭାରତ ହେଉଛି ଗାଁର ଭୂମି | ଭାରତର ପ୍ରାୟ 80% ଲୋକ ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି। ମୁଁ ଦେବୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗାଁରେ ରହେ। ଏହାର ନାମ ଶିଖରା ଯାହା ଜଗାଟସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନାଗାଓଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ | ନଦୀ ଶଯ୍ୟାରେ ଏକ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଅଛି | ମହାନଦୀକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାହାଡ ସହିତ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକ ବଡ ବାଉଁଶ ଗଛ ଛିଡା ହୋଇଛି |

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏଠାରେ ବସି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି | ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ସେମାନେ ରାଜୋ, ଦୁଶେରା, କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା (ଡଙ୍ଗା ମହୋତ୍ସବ), ହୋଲି, ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ରାଧା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଇତ୍ୟାଦି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଦଶହରାରେ ଆମେ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗା ଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁ | କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ, ସମସ୍ତ ଅବିବାହିତ ଝିଅ ମାନେ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି | କାର୍ତ୍ତିକା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ, ସମସ୍ତ ଲୋକ ଡଙ୍ଗା ଭାସିବା ଦ୍ୱାରା ସାଧବ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି | ହୋଲିରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରି ହୋଲି ଖେଳନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ଆମ ଗାଁରେ କୌଣସି ବିବାଦ ଥାଏ, ସରପଞ୍ଚ ବୈଠକ ଡକାଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରନ୍ତି | ଆମ ଗାଁରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଛୋଟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଅଛି | ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ଭଲ ଆଚରଣକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି |

ଆମ ଗାଁରେ ଏକ କ୍ଲବ ହାଉସ୍ ଏବଂ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଅଛି | କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର ପରିଶ୍ରମ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କ୍ଲବ ହାଉସରେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି | ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଇନଡୋର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଆମ ଗାଁର କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତି | ଆମ ଗାଁର ମହିଳାମାନେ ଭଲ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ସୁଶାନ୍ତ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି | ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀ ବୋଲି କହିଥାଉ କାରଣ ସେମାନେ ସବୁକିଛି ଯତ୍ନର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି |

ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ସେମାନଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଖାନା, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଏକ ଦ୍ୟୁତିକ ସବଷ୍ଟେସନ୍ ଅଛି |

ଏହିପରି ଆମ ଗାଁରେ ଭଲ ଜୀବନଯାପନ କରିବାର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଅଛି | ତେଣୁ ଆମ ଗାଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଏପରି ଏକ ଗାଁର ହୋଇଥିବାରୁ ଗର୍ବିତ |

We hope this my village essay is helpful to you. If you want to read more Essays in the Odia language, you can write the topics in the comment box below. Don't forget to share this Essay. Thank You!